606 24 24 / 0545 473 15 15

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapinin dilimizdeki söylenişi fizik tedavidir. Ancak, İngilizce konuşulan ülkelerde fizyoterapi denilmektedir. Fizyoterapi, elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulaması, egzersiz veya çeşitli dalgalar yolu ile bazı hastalıkların tedavisine denilmektedir. Fizik tedavideki amaç, bazı nedenler sonucunda kişinin fonksiyonel hareketleri bozulmuş ise, bunları geri kazandırarak hastayı sağlığına kavuşturmaktır. Onarma anlamı taşıyan fizik tedavi asıl anlamı ile fiziksel ajan ve el ile yapılan tekniklerin, hastada yetersizlik ve belli bir dereceye kadar ilerlemiş sakatlığın ya da kas ile sinir sisteminin fonksiyonel yetersizliklerinin tanısı için ve tedavisi için kullanılan bir yöntemdir.

Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Uygulanması Gerektiren Hastalıklar

Rehabilitasyon ise; bir insanın doğuştan ya da sonradan olan, nedeni ne olursa olsun kişide kalıcı ya da geçici bir yetersizlik olması durumunda, kişinin tamamen kaybettiği ya da sınırlanmış olan hareketlerinin belirlenmesi ve bu kişinin gerek psikolojik gerekse de sosyolojik açıdan desteklenmesi, bunun sonucunda da kişinin kendi kendine yeter duruma getirilmesidir.

  • Omurga İle İlgili Hastalıklar: Bu hastalıkların içerisinde bel ve boyun hastalıkları, kas incinmeleri sonucunda oluşan ağrılar, bel ve boyun fıtığı, duruşta bozukluk olması sonucu sırt, boyun ve belde oluşan ağrılar ve skolyoz yer almaktadır.
  • Eklem İle İlgili Hastalıklar: Kireçlenme, omuz, dirsek, el ve bilek gibi vücudun belli kısımlarında oluşan eklem ağrıları ve yine aynı şekilde kalça, diz, ayak ve ayak bileğinde oluşan eklem ağrıları fizyoterapi ve rehabilitasyon gerektiren hastalıkları arasındadır.